عنصر اسلحه ماشین پرونده خیابان راننده

عنصر: اسلحه ماشین پرونده خیابان راننده تحقیقات اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

در نخستین روز هفته، سیاست گذار ارزی از طرح تازه خود جهت تنظیم بازار ارز رونمایی کرد. روز شنبه، یکی از صرافی های منتخب بانکی اعلام کرد«فروش اسکناس یورو به صورت

طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

عبارات مهم : بازار

در نخستین روز هفته، سیاست گذار ارزی از طرح تازه خود جهت تنظیم بازار ارز رونمایی کرد. روز شنبه، یکی از صرافی های منتخب بانکی اعلام کرد«فروش اسکناس یورو به صورت عمده تا سقف ۵۰ هزار به وسیله صرافی های منتخب بانکی به صرافی های مجاز به عنوان طرح تازه تنظیم بازار ارز شروع شده است است». روز گذشته، تحت تاثیر شروع عرضه یورو، قیمت این ارز در بازار آزاد به زیر مرز ۶ هزار تومان رفت. روز شنبه، یورو ۸۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۵ هزار و ۹۹۸ تومان رسید.

با این وجود، بهای یورو در بازار داخلی همچنان بالاتر از بازارهای جهانی قرار داشت. همسو با افت یورو، دلار نیز به مسیر کاهشی خود ادامه داد و یک کانال دیگر نیز پایین رفت. در نخستین روز هفته، شاخص بازار ارز ۳۵ تومان کم کردن قیمت را ثبت کرد و به بهای ۴ هزار و ۶۹۰ تومان رسید. قیمت این ارز حتی از سوی صرافی های منتخب بانکی تا ساعت ۳ بعدازظهر تا محدوده ۴هزار و ۶۶۰ تومان پایین آمد. در این روز نیز معامله ای در محدوده میدان روبه روی پاساژ افشار و منطقه سبزه میدان به علت حضور نیروی انتظامی انجام نمی شد.

طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

در روزی که قیمت دلار و یورو راه کاهشی را در پیش گرفته بود، سکه تمام بهار آزادی نیز از قافله عقب ننشست و ۲ کانال افت قیمتی را به ثبت رساند. دیروز هر سکه تمام بهار آزادی ۲۴ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و روی عدد یک میلیون و ۵۴۱ هزار تومان قرار گرفت. در حراج بانک کارگشایی نیز سکه تا زیر کانال یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان پایین رفت.

آغاز حباب شکنی یورو؟

در نخستین روز هفته، سیاست گذار ارزی از طرح تازه خود جهت تنظیم بازار ارز رونمایی کرد. روز شنبه، یکی از صرافی های منتخب بانکی اعلام کرد«فروش اسکناس یورو به صورت

روز گذشته، سیاست گذار ارزی عرضه یورو را شروع کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که بهای یورو در همان ساعات آغازین روز شنبه بالای سطح ۶ هزار و ۵۰ تومان قرار داشت. بررسی ها نشان می داد که با توجه به قیمت دلار و ارزش یورو به دلار در بازارهای جهانی، ارزش یورو به ریال در بازار داخلی نزدیک به ۵ هزار و ۸۱۵ تومان بود. در واقع در همان ابتدای روز شنبه ارز اروپایی در بازار داخلی بالای ۲۰۰ تومان حباب داشت. در این شرایط به نظر می رسد بازارساز ارزی با شروع عرضه یورو گام در راه کم کردن حباب این ارز گذاشت.

یکی از صرافی های منتخب بانکی حدود ساعت ۱۱ صبح، یورو را ۵ هزار و ۹۵۵ تومان قیمت گذاری کرد و تا ساعت ۳ بعدازظهر قیمت این ارز را تا ۵ هزار و ۸۲۰ تومان پایین آورد که فاصله ای با ارزش ذاتی این ارز نداشت. با این وجود، بازار و صرافی های مجاز تا حدی در برابر افت شدید یورو مقاومت کردند و قیمت را نزدیک مرز ۶هزار تومان نگه داشتند.

با این حال به نظر می رسد در صورت ادامه عرضه یورو به وسیله صرافی های منتخب، قیمت روی تابلوی صرافی های مجاز نیز افت بیشتری را تجربه کند. حباب یورو در بازار داخلی موجب می شد که بعضی از سوداگران دلار را به آن سوی مرزها ببرند و با ورود یورو از اختلاف قیمت این ارز با بازارهای جهانی سود کنند. در واقع در بازار داخلی دلار نسبت به یورو ارزان تر بود، در نتیجه خروج دلار از بازار داخلی و ورود ارز اروپایی به جای آن زمینه ساز کسب سود می شد. در این شرایط، یکی از عوامل پنهان نوسان ساز قیمت دلار، از دریچه حباب یورو می گذشت؛ با این اوصاف به نظر می رسد عرضه یورو به وسیله صرافی های منتخب تا حدی به کم کردن نوسانات دلار نیز کمک کند. از سوی دیگر بعضی کارشناسان عنوان کرده اند که جا به جایی یورو جهت سیاست گذار ساده تر است و همین عنوان دست او را جهت مدیریت زیاد بازار بازتر می گذارد.

طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

یکی دیگر از کارها تازه بانکی، از بین بردن قیمت درهم از روی تابلوی سامانه سنا بود. از روز چهارشنبه این سامانه تنها قیمت دلار و یورو را در صفحه اول پوشش می دهد. روز شنبه قیمت یورو تا ساعت ۴ بعدازظهر بر تابلوی سامانه سنا ۵هزار و ۸۷۹ تومان بود و قیمت دلار نیز روی عدد ۴ هزار و ۶۹۰ تومان قرار گرفته بود. سامانه سنا میانگین قیمت هر ارز در معاملات صرافی ها را پوشش می دهد.

سکه تحت فشار طرح پیش فروش

پیش فروش سکه با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جهت سررسید ۱۲ ماهه و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان جهت سررسید ۶ ماهه، اوضاع بازار آزاد و آتی سکه را تحت تاثیر قرار داده هست. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۲۴ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با شکست مرز یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به قیمت یک میلیون و ۵۴۱ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، از یکسو قیمت دلار در روزهای اخیر در مسیر کاهشی قرار داشته و قیمت سکه را تحت فشار قرار داده است و از سوی دیگر طرح پیش فروش سکه با قیمت هایی زیر قیمت فعلی بازار، خریداران را از بازار خارج کرده هست. روز شنبه، قیمت سکه آتی در سررسید شهریورماه نیز تا حدی افت کرد. یکی دیگر از عواملی که سکه را در جهت نزولی هدایت می کرد. حراج این فلز گرانبها در بانک کارگشایی بود. روز شنبه، بانک کارگشایی علی رغم جلسه حراج قبلی خلوت بود و خریداران چندانی در این مکان حضور نداشتند.

در نخستین روز هفته، سیاست گذار ارزی از طرح تازه خود جهت تنظیم بازار ارز رونمایی کرد. روز شنبه، یکی از صرافی های منتخب بانکی اعلام کرد«فروش اسکناس یورو به صورت

در این شرایط، سکه در ابتدای حراج با قیمت یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رفت ولی بعد از آن در موج کاهشی قرار داده شد که زمینه کم کردن آن تا زیر کانال یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان را فراهم کرد.این در حالی بود که از حراج سکه استقبال چندانی انجام نشد. بانک کارگشایی در حالی روز شنبه نیم سکه و سکه تمام را روی میز فروش گذاشت که خریداران رغبتی جهت خرید نداشتند و سالن حراجی برعکس روزهای گذشته بسیار خلوت بود.بانک مرکزی در این روز قیمت پایه نیم سکه را جهت حراجی ۷۳۹ هزار تومان و سکه تمام را نیز یک میلیون و ۴۷۹ هزار تومان با احتساب ۹ درصد مالیات ارزش افزوده تعیین کرده بود.

اما بی رغبتی خریداران در سالن حراجی باعث شد نیم سکه از دور فروش خارج شود.بی رمقی سالن حراجی در حالی است که پیش فروش سکه بهار آزادی با عاملیت بانک ملی براساس بخشنامه بانک مرکزی شروع شده است است.برخلاف حراج سکه، روز شنبه از طرح پیش فروش سکه استقبال بیشتری شد.

طرح تازه تنظیم بازار ارز کلید خورد

به گزارش خبرگزاری ایبنا، ۱۳ هزار و ۲۳۴ قطعه سکه از ابتدای ساعت کاری بانک ملی تا ساعت ۱۵:۴۵ روز شنبه به صورت قطعی پیش فروش شد و ۵ هزار و ۲۴۹ قطعه سکه در صف فروش و انتظار واریز وجه قرار داشت. اگر در مجموع حدود ۱۸ هزار سکه پیش فروش شده است باشد، نزدیک ۲۵ میلیارد تومان نقدینگی به سیستم بانکی جذب شده است است.در پی بخشنامه اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران مبنی بر پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با قیمت ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با قیمت ۱۳ میلیون ریال، روش قبلی پیش فروش سکه که از ۱۷ بهمن ماه شروع شده است بود، از امروز متوقف شده است است.

در طرح پیشین بیش از ۵۶ هزار قطعه سکه با پیش دریافت ۱۰ میلیون ریال به ازای هر قطعه سکه پیش فروش شده است بود تا مابه التفاوت قیمت آن در وقت تحویل دریافت شود. روش تازه پیش فروش سکه از امروز در ۱۳۳۱ شعبه منتخب بانک ملی کشور عزیزمان ایران عملیاتی شده است هست. یکی از خبرهایی که جذابیت پیش فروش را جهت متقاضیان اوج برد این بود که پیش فروش سکه مالیات بر ارزش افزوده نخواهد داشت. به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی بر عدم اخذ مالیات ارزش افزوده در طرح پیش فروش سکه تاکید کرد.

مسعود رحیمی اظهار کرد: از متقاضی در هنگام عضویت فقط این مبالغ ذکر شده است دریافت خواهد شد و در هنگام تحویل سکه پولی اخذ نمی شود. وی تصریح کرد: بنابراین در طرح پیش فروش سکه متقاضی، علاوه بر این مبالغ، پولی به عنوان مالیات بر ارزش افزوده نمی پردازد. از روز گذشته در بیش از ۱۱۰۰ شعبه بانک ملی پیش فروش سکه امامی شروع شد. پیش خرید سکه جهت متقاضیان محدویت نخواهد داشت. در چنین شرایطی، به نظر می رسد تنها زیاد کردن بهای اونس در بازارهای جهانی می تواند قیمت سکه را در برابر افت زیاد حمایت کند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | سکه بهار آزادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs